Bazı yemek kitapları vol.1

Son iki senedir eve aldığım her kitap neredeyse yemekle ilgili. Kimisi başucu kitabı, kimisi bir çırpıda bitecek, kimisi konusu gelirse bakacağım cinsten. Hepsinin yeri de ayrı.

Vefa Zat- Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası Rakı üstadı Vefa Zat’ın kaleminden rakının ve çilingir sofrasının tarihi, adabı ve kültürümüzdeki yerini okuyabilirsiniz. “Temiz içen, içkiyi amaç olarak değil, araç olarak içer. O dostluğa, güzelliğe ve mutluluğa ulaşmak için içkiyi bir araç olarak kabul eder ve bu aracı kullanırken de asla kararını kaçırmaz, ölçüsünde kalır.” aklımızın bir ucunda bulunsun.

Murat Belge- Tarih Boyunca Yemek Kültürü Öyle keyifli ki okumak seni! Yemek yemek başlıca bir kültür bir yaşam biçimi aslında. Her kültür de kendi yeme içme alışkanlıklarıyla varlığını sürdürüyor. Yazar, sofra adabının evriminden ülke mutfaklarına, bitkilere, sebzelere, peynirlere 3-4 sayfalık bölümlerle dokuna dokuna geçiyor. Ne olur ne olmaz aç karnına okumayın.

Thich Nhat Hanh- How to Eat Yemek yemenin sadece bir eylemden öte olduğunu anlayacağımız minik bir cep kitabı bu. Birkaç senedir başucumda durur. Döner döner okurum. Yemek yemenin en anlamlı ve bilinçli halini fark ettiriyor. Sessizce, yavaş yavaş çiğneyerek ve keyifle! Her zaman olamasa da aklıma geldikçe uygulamaya çalışıyorum.

Gerda Muller- Bostancı Burcik Sebzeler Nasıl Yetişiyor? Başta çocuk kitabı gibi görünse de kendisinden öğrenecek çok şey var. Şehirli insanın dramı işte, bu kitabı elinize alınca topraktan ne kadar da uzak olduğumuzu bir kez daha anlıyorsunuz.

Takuhi Tovmasyan- Sofranız Şen Olsun Takuhi Tovmasyan, kendi aile sofraları, Ermeni lezzetleri, düğün bayram vazgeçilmezleri ve sanki yanında oturuyor da beraber bir kahve içiyorsunuz hissi veren hikayeleriyle bizi geçmişe götürüyor. Tarifler hikayelerin bir uzantısı gibi aslında, önce hikayenin tadına bakıyorsunuz sonra da tarifin!

Marianna Yerasimos- İstanbullu Bir Rum Ailenin Mutfak Serüveni Bu kitabın yeri bende ayrı! 2019 Aralık ayında Köklere Dönüş projemi yapmaya karar verdiğimde Marianna Yerasimos’un bir sohbetine katılmıştım. O kadar etkilenmiştim ki, kitabı da aynı duygularla okudum. Yerasimos, kendi aile bireylerinin hikayeleri ve leziz tarifleriyle harmanlıyor. Geçmişe keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz.

Vedat Ozan- Lezzetler Kitabı Bu kitabın dili öyle rahat bir dil ki sanki Vedat Bey kitaptan çıkmış yanımda bana yemek masalları anlatıyor. İşi fazla romantikleştirmeyeyim, şaka bir yana bu kitabı sırayla okumuyorum canım hangi konuyu isterse onu açıp kapatıyorum. Bir yıl olacak kütüphaneme kaldıramadım. Her satırı merak ve heyecan uyandırıyor ve aynı bu duygularla yazıldığı öyle belli ki! Bir gün ketçap, bir gün çikolata okuyorum. Daha ne isterim?

Brillat- Savarin- Lezzetin Fizyolojisi ya da Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler Kimseyi korkutmak istemem ama ağır bir dili var kendisinin. Fransızcam olmasına rağmen kaçtım orijinalinden. Türkçesini bile zor anlıyorum çünkü. Ama kült! Gastronomi dünyasına damgasını vuran en eski kaynaklardan biri. Kütüphanemin olmazsa olmazı! Beynimin en boş olduğu 10 dakika alıp birkaç sayfa okumak bile ufkumu açıyor. Unutmayalım ki sofra zevki her yaşta, her koşulda, her ülkede ve her gün vardır. Bu, diğer zevklerle birlikte yaşanır ve diğerlerini kaybettiğimizde bizi avutan son zevk olarak kalır. Pandemi dönemine ne kadar da uygun değil mi?

Anna Brones- The Art of the Swedish Coffee Break Fika İçindeki tariflere hayran olduğum bir tarif kitabı. Ama bence daha ötesi. Çizimlerinden tutun da İsveç fika kültürünü anlatan bölümlerini okurken sakinlikle sayfalarını çeviriyorsunuz. Sonra dayanamayıp mutfağa gidip tereyağı, şekeri, unu kapıyorsunuz.

Nevin Halıcı- Güneydoğu Anadolu Bölgesi Mutfak Kültürü ve Yemekleri Bölgenin yeme içme kültüründen geleneklerine uzanan kapsamlı bir araştırma sonucu çıkan yöresel tarifler kitabı. Ana hatlarıyla bir tarif kitabı gibi görünse de bölgenin mutfak kültürü ve yaşam biçimi üzerine nesilden nesile aktarılacak somut bir çalışma. Zaten konu Nevin Halıcı olduğunda fazla söze de gerek yok, Türk mutfağının duayenlerinden biri demek yanlış olmaz herhalde.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir