İstanbul’un küt küt atan kalbi Beyoğlu. Gündüz Beyoğlu’nu gezmek bir başkadır benim için. Sevdiğim lokantaları, sergileri, mağazaları, tatlı noktaları derken sabahın erken saatlerinden akşama kadar yapacak ne de çok şey vardır.

30 Ekim-14 Kasım tarihleri arasında ise sanatla dolu dolu bir Beyoğlu bizleri bekliyor:  Beyoğlu Kültür Yolu Festivali. Bu festival klasik sanattan güncel sanata, dijital sanattan sinemaya, çağdaş sanatçıların çalışmalarından üniversiteli öğrencilerin çalışmalarına, özel koleksiyon eserlerinden festival için üretilmiş eserlere, edebiyattan dansa ve müziğe kadar birçok farklı disiplini bir araya getiriyor. Salt Galata’dan İKSV’ye; Atlas Sineması’ndan St. Antoine Kilisesi’ne, Gezi Parkı, Atatürk Kültür Merkezi’nden Galata Kulesi’ne uzanan festivalde birbirinden farklı sergi, etkinlik ve konserler gerçekleşecek.

Haliyle festivalden dolayı yolumuzun önümüzdeki dönem bol bol Beyoğlu’na düşeceğini düşünerek sizler için bir lezzet rotası hazırladım:

Mis Sokak’ta bulunan İnci Profiterol veya Lebon Patisserie &Cafe’de bir tabak profiterol ile tatlı başlangıç yapıp yola koyuluyoruz.

Yok ben tatlıyla başlayamam derseniz de Lades Menemen size leziz yumurtaları ve çayıyla kapısını açacak. Tabii ardından 1915 yılında Hasan Fehmi Özsüt Karaköy Muhallebicisi’nde bal kaymakla da devam edilebilir.  

Pizzeria Pera

Öğle yemeğinde ise Fıccın’da leziz bir Çerkez Mutfağı deneyimi: Fıccın, Çerkez mantısı ve tabii ki kapanış haşhaşlı revani. Biraz daha dünya mutfağı deneyimlemek isteyenlere önerim Tayland mutfağı ile Pera Thai ve İtalya esintilerini hamurda hissedeceğiniz Pizzeria Pera olacak. Asmalımescit’e girmişken Mabou Pera’da Şef Cem Ekşi tabaklarını da denemenizi öneririm. Madem sokağa girdik; hemen yanı başındaki Lokanta Helvetia’nın ise zeytinyağlıları vazgeçilmezlerimden biri.

Şunu da söyleyeyim Beyoğlu’na gelmişken 1967’den beri hizmet veren eski bir esnaf lokantası olan Şahin Lokantası’nda da kurufasulye pilava hayır demem.

Önden rezervasyon yaparsanız da Şef Civan Er’in Yeni Lokanta’sı da özeldir. Kumbaracı Yokuşu’nda bulunan bu restoranda hem midenize hem de görsel estetiğiyle ruhunuza iyi gelecek bir tabak var: mantı. Üstelik artık öğle saatleri büyük boy seçeneğiyle!

Deniz ürünleri severler için ayaküstü leziz sandviçler tabi ki Tunç Balık’tan. Lakerdayı da Reşat Balık’tan aldınız mı tamam.

J’adore Chocolatier

Kendinizi sanki Fransa’da, İtalya’da hatta belki de Viyana’da bir kafede gibi hissedeceğiniz bir yer de biliyorum: J’adore Chocolatier. İsminden etkilendim sanmayın, dekorasyonu ve sıcaklığından etkileniyorum. Oh La La Beatrice tatlısına iki kaşık bansak fena mı olur?

Arka sokaklara daldıysak Üç Yıldız Şekerleme’ye uğramadan Beyoğlu’ndan dönülmez. Akide şekerlerini benim için de doldurun pakete.

Festivalden Ajandaya Kaydettiklerim:

“ARA GÜLER”

Fotoğraf Sergisi

Makinesiyle tarih yazan Ara Güler’in gözünden İstanbul’u görme fırsatı sunan sergide, usta

fotoğrafçının eserleri ile İstanbul’un 1950’li yıllardan itibaren yaşadığı değişimin izi sürülüyor.

Mekan: Galataport İstanbul

Sanatçı: Ara Güler

Tarih: 30 Ekim – 31 Aralık 2021

TOMTOM DESIGN WEEKS

Tasarımın tüm disiplinlerinin bir arada olduğu, 50’dan fazla tasarımcının bir araya geleceği

etkinlikte Ümit Ünal, 100% İstanbul, Güzel Kelimeler Dükkanı, Design Zone,

PaperworksIstanbul gibi markaların yanında sürdürülebilir, yeni ve genç tasarımcılar da yer

alacak. Ayrıca mahallede bulunan galerilerle iş birliği içerisinde binada 10’dan fazla

sanatçının sergi ve sanat eserleri yer alacak.

Mekan: Tomtom Mahallesi

Tarih: 29 Ekim – 12 Kasım 2021

CHRIS BOTTI KONSERİ

Mekan: AKM Opera Salonu

Tarih: 2 Kasım 2021

Saat: 20.00

“DUYULAR BAHÇESİ”

Heykel Sergisi

5 başarılı heykeltıraşın eserlerinden oluşan çağdaş heykel sergisidir.

Mekan: St. Antoine Kilisesi

Sanatçı: Ayla Turan, Cem Sağbil, Kemal Tufan, Jake Michael Singer, Sinan Polvan

Küratör: Sinan Polvan

Tarih: 30 Ekim – 14 Kasım 2021

36 adet kapalı mekân ve 24 adet açık mekân olmak üzere toplam 60 noktada, 40 sergi ve özel proje, 1000’den fazla sanatçı, 75 konser, 45 atölye çalışması, 20 söyleşi, 15 ışık gösterisi (video mapping) gösterisi, 10 sanatçı performansı yer alacak Beyoğlu Kültür Yolu Festivali programına http://www.beyoglukulturyolu.com/ internet adresinden ulaşılabilir.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir