Filmin en lezzetli hali: Tasty Cinema

The Secret Life of Walter Mitty filmini izleyeceğimizi duyduğum ilk an içimde bir sevinç uyandı. Çok olmamıştı izleyeli ama ne çok sevmiştim o filmi! İçindeki mesajlar özellikle. Hepimizin içinde bir sıkışmış Walter Mitty var belki bağları koparmayı bekleyen, adım atmayı bekleyen. İşte öyle bir gece ki bir elimde viskiler, önümde nefis yemekler, karşımda film.

Öncelikle Tasty Cinema nedir? Filmin tam olarak tadını çıkarmak. Bu deneyimi bir bütün olarak ele alırsam filmin özel sahneleriyle eşleşen lezzetlerle gurme bir yolculuk diyebilirim. Şefin yaratıcılığı, doğru içecek eşleşmesi ve tabii Tasty Cinema ekibinin filmi doğru okuması hedefi tam ortasından vuruyor.

International Wine & Spirits Academy ( IWSA) ofisinde gerçekleşen ilk viski eşleşmeli Tasty Cinema için artık hazırsak başlayalım. Başlangıç biraz cesaret gerektiriyor tıpkı rutininde sıkışmış Walter Mitty’ye gerektiği gibi: Ciğer Pate, kekik, tereyağı, tütsülenmiş balzamik. Yanında ise Johnnie Walker Black Label. Bu birleşim kafamızda dönen maceralar aksiyon almadıkça hayalden öteye geçemeyeceğini sembolize ediyor.

Füme bresaola üstü altın tozu yazısıyla şef Mehmet Meşe’nin şaşırtan yaratıcılığı, ardından Gouda, gravyer ve kişniş buluşması eşlik ediyor.

Kokteyl tarafında ise Johnnie Walker, Black Label ve bal, limonla aromalandırılmış buz küpleri ise geceye damgasını vuruyor. Ben ki hayatım boyunca viskiye bir mesafe uzak durmuşum. Bu gece adeta kokteyl ile öpüştük. Aslında Ertan Engin ve Onur Balk imzalı kokteyllerinin bir diğer bardakla gerçekten öpüştüreni ise Green Label ve Sherry deniz tuzu, acı bitter çikolata rimli kadehte buluşuyor. Aman ya resmen herkes filmi izlerken sağa sola bakıp bardağı yalamak durumunda bırakıldım. Yazı anımsatan taze ve kuru muz infüze edilmiş 18 Year Old ise artık son vuruş oldu. Evimize dağılabilirdik.

Yemeğe dönmem gerekirse 12 adımda 12 lezzetin peşinden gittik. Unutulmaz olan paprikalı deniz tuzlu fıstık topları, viski ile çektirilmiş dömi glas kuzu eti; portakal, kuru kişniş, viski ve şekerden yapılan kuru portakal kabuğu reçeli. Bir de kapanış gibi kapanışı kurutulmuş çilek tozuyla tatlandırılmış tiramisu. Mayhoş ve tatlı bir son. Belki de yediğim en iyi tiramisulardan biriydi.

Bir Pazartesi akşamı en güzel nasıl yaşanır deseniz bu deneyimi sayarım. Güzel yemek, ardından Barış Mercan’ın (@veviski) anlatımıyla viski eşleşmelerini dinlemek de geceyi tamamladı. Hele bir de eve giderken eline “Sen şimdi evine, belki yeni bir hayta, belki de seni bekleyen önemli kararlara doğru yola çıkacaksın. Yol boyunca sana cesaret verecek, hayatını kolaylaştıracak ve moralini düzeltecek lezzetli bir sürpriz hoş olmaz mı?” mesajıyla nefis bir portakallı kek verilirse soruyorum yüzünüzde gülümseme olmaz da ne olur?

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir