Keyif, sohbet ve deneysel tatlar. Bu deneyimin buluştuğu masalarda her an yeni lezzetler, her an yeni insanlarla karşılaşmanız an meselesi.  Leziz deneyimlerin sohbetle bütünleştiği Yeme İçme İşleri, hem damağa hem de ruha hitap eden bir yolculuk gibi. Güzel bir başlangıç ve hep mutlu sonu olan.

Leziz hamburgerleriyle ağız sulandıran Akali’nin kurucusu maceraperest ruhlu Çağlar Kıpçak, yarattığı deneysel tatlarla adeta bir tadım yolculuğuna çıkarıyor. Ekmek ve bira tüketilmez algısına karşı iyi malzeme, doğru kombinasyon ve fermantasyon üzerinde duruyor. “Japonların geleneksel pirinç isleme tekniği olan sushide, balık etinin aslında pirincin insulin faktörünün dengelediği bilinir. Yanında sunulan wasabi de genel olarak zararlı bakteri gelişiminin önüne geçmektedir. Aslında bu yoldan bakıldığında burger sunumunda buna benzer unsurlarla oluşturulan kombinasyonların yüksek probiyotik değerlerin baskınlığı aradığım noktaya ulaşmamı sağlıyor. Bu noktada bira ile ekmek tüketilmez algısının karşısında olmaktayım, buradaki anahtar kelimemiz fermantasyon olduğu üzere, içeceğiniz biranın kalitesini de göz önünde tuttuğunuzda, burgerin içinde kullanılan fermante nitelikteki içerikle birlikte deneyime keyif kattığının arkasındayım” diye belirtiyor şef.

Başlangıçta damakta hoş bir dokuya sahip dengeli Opulent. Elde soyulmuş Ödemiş patates yanında gerçek brioche ekmeğinde Akali’nin standart dana köftesi; hafif tütsülenmiş karamelize soğanın sunduğu maltsı lezzetlerine Unfiltered Pale Lager ve Märzen Lager eşlik ediyor.

Marzen Lager’ın sunduğu malt profili, karamelize soğan ile lezzet harmonisini oluşturuyor. Marzen Lager’ın %5.7’lik alkol oranı ve sunmakta olduğu dengeli karbonasyon, yağ parçalayıcılığı görevini üstlenerek kesme fonksiyonunu lezzet harmonisi için sergiliyor. Malt kaynaklı açığa çıkan toffee ve bisküvimsi lezzet karakteristiği, bileşen olarak beyaz ekmek, pişmiş et ürünleri, patates ve kavrulmuş fıstık içerisinde de yer alıyor. Malt zenginliğini karşılayan kaya tuzu ise tamamlayıcılığı ile lezzeti yukarıya çıkarmaktadır.  

Bu deneyimi bir üst seviyeye ise Herbaceous taşıyor. 54 gün kuru dinlendirilmiş dana antrikot ve kaburga köfte, 18 ay dinlendirilmiş tulum peyniri suyunda marine ediliyor sonrasında taze otlar, şampanya sirkesi, incir ve Urla domatesinden ev yapımı ketçap ile buluşuyor. Brioche ise bira ve zeytinyağıyla lezzetlendirilip ağızda turunçgil ve floral aromaları doğuruyor. Karamelize lezzetleri ve malt profilleri ile karşıladığımız dana antrikot, kaburga köfte ve brioche ekmeği eşlikçisi olarak India Pale Ale’in sunduğu mango, ananas gibi tropik lezzetler ferahlatan çiçeksi, narenciyemsi şerbetçiotu profillerini ekleyerek damağımızda tatlılığı dengeliyor.

Kapanışta ise iddialı Voluptuous! Zengin ve katmanlı dokusu, şaşırtıcı tadı ile oldukça zevk verici bir son bu. Çağlar Kıpçak’ın deneysel dokunuşlarından doğan kuzu sucuk ve chorizo ilaveli dana köfte, mayonez ve mango chutney ile buluşuyor. Karadut pekmezi ve köy tereyağının enfes uyumunu çavdar brioche’ta sunan bu hamburger her ısırıkta gülümsetiyor. Bu lezzet serüvenine eşlik eden Hefeweizen, Weizenbock Brown Ale ve Maker’s Mark Bourbon da deneyimi bir üst seviyeye çıkarıp; misafirleri mutlu sona ulaştırıyor. Tütsülenmiş lezzetleri paylaşan, muz gibi tropik lezzetleri mango için sunan, karbonasyonu ile baharat yangınına koşan Alman buğdaylarının yanında Brown Ale, karadut pekmezini canlandırıyor, kakaomsu, kahvemsi ve fındıksı malt profili ile Maker’s Mark Bourbon’un eşlikçisi olmaya devam ediyor.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir