İlham veren bir gastronomi konferansı: Gastromasa

İlham nedir? İlham gerçekten nedir? Özellikle yemekte. Kimisi için doğa, kimisi için sanat kimisi için insan veya bambaşka bir şey kim bilir.

30 Kasım 2019’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Gastromasa dünyanın dört bir yanından şefleri konuk etti. Konferansa katılan çoğu Michelin yıldızlı şefin ilham veren konuşmalarını dinlemek tabii ki bir ayrıcalıktı. Ne şanslıyız ki ülkemizde gastronomi sektörüne yön veren bu ilham veren insanları görebiliyoruz, dinleyebiliyoruz ve konusu ilham olan bu konferanstan biz de ilham alabiliyoruz. Yemek bence başlı başına bir ilham, bir yolculuk. Ancak beni en çok etkileyen Arjantin’de bulunan Tegui Restoran’ın kurucusu ve şefi German Martitegui’nin anlattıkları. Mekanın imza yemeklerinden olan pirana çorbasını anlattı bizlere. Hikayesi nasıl mı? Felsefesi üreticiyi yakından tanımak, onlarla iletişim kurmak ve aynı zamanda onları da restorana konuk ederek malzemelerin son halini göstermek. Bir gün balık almak için gittiği yerde nehirde artık balıkların olmadığını görüyor. Amazon nehrinin su kalitesini olumsuz etkileyen pirinç fabrikasının yarattığı durum vahim! Nehirlerde tek balık kalmış durumda, yerel halk ise yemeğini bu tek balık seçeneği olan pirana balığından hazırladığı çorbayı ikram etmeleriyle başlıyor hikaye. Bu yolculuk sayesinde geleneksel bir yemek olan Pira Caldo’nun bambaşka bir yorumu ortaya çıkıyor. İşte doğa bize bunu veriyor ve biz de bunu alıyoruz diyor ünlü şef. Bu paha biçilemez! Gerçekten de haklı “geleceğin yemeği doğaya saygı duymak zorunda”.

Şef Janice Wong ise rengarenk çikolatalarıyla dikkatlerimizi sanata çekiyor. 2am:dessertbar’ın rengarenk çikolataları ve tatlılarıyla olaya farklı bir boyut katan şefin felsefesi mutlu anılar bırakmak: ” 1 bite, 1 taste, 1 memory”. Öyle gınam gınam yiyemiyorsunuz bu çikolatayı öyle yoğun ki gerçek bir yenilebilir sanat deneyimine dönüştürüyor ve 5 duyunuza hitap ederek size unutulmaz bir tatlı deneyimi yaşatıyor.

Konuşmalardan çıkarımım öncelikle yemeğin mutlulukla bir ilgisi olduğu, ardından doğadan, geleneklerden, tarihten beslendiği ve tabii ki teknolojiyle de geleceği kurguladığı.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir