Karış karış İstanbul

İstanbul kazan biz kepçe. Gezeriz sokakları gönlümüzce. Sıkılmışız her gün gittiğimiz yerlerden oh be. Haydi keşfedelim lokal lezzetleri beraberce.

Bu yazıya nedense tek kıtalık bir şiirle başlamak istedim. Aslında İstanbul’da kendine has lezzetleri olan, mutfağıyla ön plana çıkan öyle çok yer var ki. Özellikle eski İstanbul, Beyoğlu, Beşiktaş’ın arka sokakları katman katman lezzetleri barındıran birçok lokal restoranlar, pastanelerle dolu.

Lades Menemen: Menemenin İstanbul’daki en iyi adreslerinden biri burası. Sade, sucuklu, pastırmalı, kavurmalı, peynirli, kıymalı hatta tavuklu menemeni bile var. Yanında söğüş, bal kaymak, zeytin bir de taze ekmek. Bandıra bandıra ye beni diyor, özellikle Beyoğlu esnafı buraya sık sık geliyor. Yeriniz kalırsa muhallebi yemeden kalkmayın.

Bahar Restaurant: Kapalıçarşı’nın Nuruosmaniye kapısının yakınında bulunan Bahar Restaurant, özellikle Kapalıçarşı esnafının yıllardır tercih ettiği bir esnaf lokantası. Yedikten sonra rahatsız etmeyen dolması, makarnası, türlüsü, ıspanak boranisi, beğendili kuzusu öyle lezzetli ki!

Day Day Pastenesi: Ermenice “dayı” anlamına gelen bu pastane Beyazıt’ta bulunuyor. Elmalı turtası, kokosu, tahinli çöreği, acıbademi bir de çikolatalı ekleri denemeye değer. Tuzludaysa iddia mini susamlı simitte; açıkçası her ısırıkta ağzımızda dağılan bu lezzete inanamıyoruz.  

Yedi- sekiz Hasanpaşa Fırını: Bu fırın, 1831-1905 yılları arasında yaşamış Osmanlı Mareşali ve Beşiktaş’ın asayişini sağlamakla görevli olan Hasan Paşa tarafından 1893 yılında ekmek yapımı için kurulmuş. Beşiktaş’ta bulunan bu fırın 2. Dereceden bir tarihi binanın alt katında. Tamamen odun ateşinde pişen unlu mamülleri ve sokağa yayılan enfes kokusuyla müdavimi olmamak imkansız. Tarçınlı fındıklı kurabiyeler, anasonlu gevreği ise favorilerden.

Erzincanlı Ali Baba: Kuru fasulyeyi yapmak kolay ama hakkını vermek zor. Tarihi 1924’e dayanan Erzincanlı Ali Baba; tane tane pilavı, bakır kazanlarda pişip kömür ateşinde dinlendirilen nefis kuru fasulyesi, yanında yoğurdu ile midelere bayram havası getiriyor. Ardından sipariş verdiğimiz nefis tahinli cevizli kabak tatlısı ise cabası.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir