Mersin usulü mercimekli bulgur

Düşünüyorum da koca yaz mercimeğin yüzüne bakmadım. Dolapta öylece durdular. Arada bir hazırladığım turşulu, kapya biberli, dereotu, mısırlı salataları saymazsak mercimek soframa neredeyse hiç uğramadı. Ta ki havaların biraz serinlediği, tişörtle çıkmayı unutmaya başlayıp sweatshirt’e transfer olduğumuz şu haftaya kadar… 

“Ee benim canım mercimek istiyor” diyen bir iç sese sahibim. Bazı akşam mercimek çorbası arıyor gözüm, bazı akşam mercimek yemeğine ekmek banasım geliyor. Ama bir tarif var ki bir tarif hepsinden başka. Mercimekli pilav. 

İçimdeki bu mercimek aşkından ötürü bugün size sevgili Tülin Keretli’nin Mersin mutfağından mercimekli bulgur yemeğini anlatacağım.

“Derler ki kayınvalidesinden korkanın eli çabuk yanarmış.” işte mutfakta tatlı mı tatlı biri var yanımda. Sevgili Tülin Keretli’nin Bebek’teki evindeyiz. Tülin Hanım aslında Mersinli. Yılın yarısı orada yarısı burada. Mersin usulü ancak biraz da Antep’e de kayan bir lezzetle beni karşılıyor. Mercimekli bulgur pilavı. Bu yemek hem zeytinyağı hem de tereyağı içeriyor. Mersin’den gelen biber salçası da miss gibi ekleniyor. Kimyon ise altın vuruşu yapıyor. 

Aslında biraz Antep biraz Mersin derken bu mercimek ve pirinç veya bulgur pilavının birleşiminin Ortadoğu’da da oldukça yaygın olduğunu görüyoruz. Özellikle mercimekli pilav nam-ı diğer mujaddara ve güney doğu bölgemizde bilinen haliyle de müceddere. 

İran’da “adas polo”, İsrail ve Filistin bölgesinde “mejedra” diye de bilinen bu yemeğin malzemelerinin değişmezleri soğan, mercimek, pirinç veya bulgur. Ayrıca Suriye, Lübnan ve Filistin’de bu yemek genellikle bir balık eşlikçisi. Kimi yerde yanında yoğurt veya ayranla bir ana yemek gibi tüketiliyor.  

Malzemeler temelde aynı olsa da coğrafyaya ve bölgenin etnik özelliklerine göre bu tariflerin oranları da farklı oluyor.

Bir İstanbullu olarak bu ikiliyi soğanla da böyle buluşup beraber tüketmek daha evvel nasıl da aklıma gelmemişti. Bakalım siz de deneyince benimle aynı duyguları yaşayacak mısınız? 

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir