Neden banana bread pişiriyoruz?

Özellikle Covid-19 döneminde hepimiz mutfaklardayız. Menüde bolca hamur işi, hem zaman geçiriyor hem de terapi. Peki neden kek, çörek değil de banana bread?

Tabii kek, çörek de var aman yanlışımız olmasın ama banana bread konusu bambaşka. Sahi neden?

Öncelikle muz diğer meyve sebzelerin aksine çürüdükçe kullanılabilir. Özellikle karantina döneminde alışveriş alışkanlıklarımız değişti. Gereğinden fazla alınan Malum fazla stok durumlarından ötürü çürüyen muzların en verimli kullanım şekli de banana bread. Aslında yemek artığını da azaltan bir yöntem.

1930 yıllarında Amerika’da kabartma tozu ve karbonatın popülerleşmesiyle ilk modern banana bread tarifi Pillsbury’a 1933 Balanced Recipes yemek kitabına giriyor. Bazı yemek tarihçileri Büyük Buhran döneminde ev hanımlarının çürüyen muzlarını çöpe atmamak için bulduğu bir tarif olduğunu belirtiyor, bir kısmı da kabartma tozu ve unun pazarlaması için olduğunu düşünüyor.

Aslında bu belirsiz dönem buhran veya savaş dönemi bakış açısından çok uzak değil. Baksanıza 2. Dünya Savaşı döneminde çıkan Victory Gardens (Zafer Bahçeleri) misali şuan evde, bahçede, kentte sebze meyve yetiştiriliciği eğilimleri yükseldi. Ne demişler kendin üretirsen ne kadar taze olduğunu ve

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir