Şef Tamarig’den Topig Tarifi

Biz topik desek de aslında Ermenice topig. Tıpkı isimlere küçültme olarak eklenen o ek gibi: Tamar – Tamarig, Lian- Lianig, top- topig yani küçük top.

Lezzetli mi lezzetli topiği evde yapmak çok da zor değilmiş. Biraz sabır, biraz emek. Kolları sıvadıysanız şef Tamar Bal anlatıyor. Tamarig, 1980den beri kullandığı mürenden nohut ve patatesleri geçiriyor: Diyor ki işin “Geleneksel kısmı mürende tabii bir de iyi tahin ve bol soğan.”

Ermeni eşittir topig değil ama hassas olunan bir konu gerçekten. Topiği rakı mezesi olarak bilsek de aslında evlerin sıcak servis edilen ana yemeği. Şimdiki gibi streç naylona sarılmaz, tülbente sarılırdı, kaynar tencerede kaynatılırmış.

Aslında bu yemek bir perhiz yemeği. 7 haftalık bu Perhiz döneminde ne hayvansal gıda var, ne de güneş baktıktan sonra yemek yeme. Anadolu’da Vartabed olarak da biliyor. Vartabed ne demek papaz, rahip, keşiş demek. Papazlar yanında taşıyabileceği kolay bozulmayan bir yemek bu. Geliştirilmiş en zekice reçetelerden biri gerçekten.

TARİF:

Dış kabuğu için gerekli malzemeler (15 topig için)
3 su bardağı haşlanmış kabukları ayıklanmış nohut
4 adet orta boy haşlanmış patates
1 buçuk tatlı kaşığı toz tarçın
1 çay bardağı tahin
İç harcı için gerekli malzemeler;
3 kilo kuru soğan
50 gr. dolmalık fıstık (çam fıstığı)
50 gr. kuş üzümü (çöpleri ayıklanmış kaynar suda bekletilmiş)
400gr tahin
1 tatlı kaşığı karabiber
1,5 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı toz tarçın
Bir çimdik tuz ??‍?
Soğanları piyazlık doğruyoruz. Yapışmaz tavaya bir çimdik tuzla önce yüksek ateşte sonra kısık ateşte karamelize ediyoruz. Yaklaşık 1 saati bulabilir, sabırla bekliyoruz!
Bu sırada haşlanmış ve kabukları soyulmuş nohutları müren (yoksa rondo) yardımıyla çekiyoruz, daha sonra güzelce haşladığımız patatesi de ekliyoruz ve tahinini, tarçınını ekleyip yoğuruyoruz. Kıvamını güzel ayarlamamız şart hamuru açarken çatlak istemiyoruz. Hazırladığımız topig kabuğunu streçleyip dolapta dinlendiriyoruz.

Bu sırada karamelize soğanlarımız tamamlandıysa hazır sıcakken baharatları ekleyip soğumaya bırakıyoruz. İç harç soğurken baharatı daha iyi kendine çekecektir.

Harç istediğimiz soğuduysa artık tahini ekleyebiliriz. Dış harç hamurundan avuç içi kadar alıp tülbente (yoksa buzdolabı poşetine) oklava yardımıyla açıyoruz.

Önemli olan ince bir tabaka açmak. Daha sonra tam ortasına dolu dolu 1 yemek kaşığı iç harçtan ekliyoruz ve 4 tarafından katlayarak yuvarlak şekil veriyoruz. Sarılı bir şekilde en az 1 gün bekletip servise hazırlayabiliriz. Ertesi gün servis etmeden en az yarım saat öncesinden masaya çıkardığımız topiği çapraz şekille kesik atıyoruz (kolay paylaşabilelim diye) üzerine hafif tarçın serpip az da zeytinyağı ile servis ediyoruz. Dolapta en az 7 gün dayanabilir. İç ve dış harç ayrı ayrı 6 ay kadar da dondurucuya atılabilir. Afiyet olsun!

View this post on Instagram

Dış kabuğu için gerekli malzemeler (15 topig için) 3 su bardağı haşlanmış kabukları ayıklanmış nohut 4 adet orta boy haşlanmış patates 1 buçuk tatlı kaşığı toz tarçın 1 çay bardağı tahin İç harcı için gerekli malzemeler; 3 kilo kuru soğan 50 gr. dolmalık fıstık (çam fıstığı) 50 gr. kuş üzümü (çöpleri ayıklanmış kaynar suda bekletilmiş) 400gr tahin 1 tatlı kaşığı karabiber 1,5 tatlı kaşığı yenibahar 1 tatlı kaşığı toz tarçın Bir çimdik tuz ??‍? Soğanları piyazlık doğruyoruz. Yapışmaz tavaya bir çimdik tuzla önce yüksek ateşte sonra kısık ateşte karamelize ediyoruz. Yaklaşık 1 saati bulabilir, sabırla bekliyoruz! ? Bu sırada haşlanmış ve kabukları soyulmuş nohutları müren (yoksa rondo) yardımıyla çekiyoruz, daha sonra güzelce haşladığımız patatesi de ekliyoruz ve tahinini, tarçınını ekleyip yoğuruyoruz. Kıvamını güzel ayarlamamız şart hamuru açarken çatlak istemiyoruz. Hazırladığımız topig kabuğunu streçleyip dolapta dinlendiriyoruz. Bu sırada karamelize soğanlarımız tamamlandıysa hazır sıcakken baharatları ekleyip soğumaya bırakıyoruz. İç harç soğurken baharatı daha iyi kendine çekecektir. Harç istediğimiz soğuduysa artık tahini ekleyebiliriz. Dış harç hamurundan avuç içi kadar alıp tülbente (yoksa buzdolabı poşetine) oklava yardımıyla açıyoruz. Önemli olan ince bir tabaka açmak. Daha sonra tam ortasına dolu dolu 1 yemek kaşığı iç harçtan ekliyoruz ve 4 tarafından katlayarak yuvarlak şekil veriyoruz. Sarılı bir şekilde en az 1 gün bekletip servise hazırlayabiliriz. Ertesi gün servis etmeden en az yarım saat öncesinden masaya çıkardığımız topiği çapraz şekille kesik atıyoruz (kolay paylaşabilelim diye) üzerine hafif tarçın serpip az da zeytinyağı ile servis ediyoruz. Dolapta en az 7 gün dayanabilir. İç ve dış harç ayrı ayrı 6 ay kadar da dondurucuya atılabilir! Afiyet olsun ☺️✌?#kökleredönüş #topig @tamarigs #tarif #yemektarifleri

A post shared by Bu Kız Hep Aç (@bukizhepac) on

CategoriesTarif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir