Sıfır Atık Sevim Hanım’dan kabak sufle tarifi

Sıfır atık hareketinden bu kadar bahsettiğimiz bir dünyada Sevim Hanım’ın annesinden öğrendiği “hiçbir şeyi çöpe atmama” mottosu tüm mutfağı sarıyor. Ne suyu fazla kullanıyor, ne tabak çanak kirletiyor üstelik 1 ana malzemeden hiçbir şeyi çöpe atmadan 3 farklı lezzet çıkarıyor. Karşınızda kabakla harikalar yaratan kadın: Sevim Hanım.

80 yaşında olmasına aldanmayın enerjisi eminim 30-40 yaşındaki biriyle yarışır. Hayatında hep tutkuları peşinde koşmuş. Hayalleri için okulunu bırakıp tasarım okuluna yazılıp zamanının popüler özel dikim tasarımcısı haline gelmiş. Sinagog, kilise kıyafetleri dikmiş yıllarca.

Yemek konusuna gelirsek orda da ayrıca bir marka kendisi. Yaptığı Sefarad yemekleriyle bireysel bir catering firması gibi sipariş üstüne özellikle bayram davetlerine yemek yapıyor. Bunun dışında evinde likör üretiyor ve reçelleri de çok meşhur. Özellikle turunç reçelinin hastasıyız.

Sevim Hanım mutfakta ne mi yaptı? Üç farklı kabak yemeği.

İlki kabak sufleyi bu yazıda paylaşacağım. Tipik Sefarad Mutfağı lezzetlerinden Kalavasikas Yenas ve Kaşkarikas ise yolda.

Malzemeler

1 buçuk kilo kabak içi

1 tk tuz

Yarım çay bardağı su

1 çk tereyağı

½ su bardağı süt

2 çk un

1 çorba kaşığı sıvı yağ

1 yumurta

Taze kaşar peyniri, beyaz peynir, eski kaşar (zevkinize göre ama ne kadar bol o kadar leziz)

Oyduğunuz kabakların içlerini tuz ve su ekleyerek küçük bir tencerede kısık ateşte haşlıyoruz. Başka bir tencerede ise tereyağı, sıvı yağı, un ve sütü biraz katılaşıp göz göz olana kadar karıştırın. Ardından kabakları süzüp bu karışıma ekleyin. Karışım iyice katılaşacak. Üzerine bol taze kaşar, beyaz peynir ekleyip bir yumurta kırın. İyice karıştırın. Ateşi söndürün.

Fırın kabına dökün üzerini eski kaşar rendeleyerek kaplayın.

45 dakika 150 derecede pişsin. Ama siz yine de kontrol edin üzeri kızardığında fırından alabilirsiniz.

5 dakika bekledikten sonra sofraya koyup afiyetle tüketiniz!

CategoriesTarif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir