Yerken mutlu eden bir öğün: Kahvaltı

Kahvaltı benim için özel bir öğündür. Her çatalı keyif vermeli. Bir ekmeği ufak ufak böler her parçaya farklı bir şey sürmek ne de güzeldir.

Ekmek ile başlıyorum, kızartılmış bir ekşi maya ekmek ya da çok ters köşe olacak ama halis mulis taze ekmek (özellikle dış tarafı) bir kahvaltının bazını oluşturuyor. Ekmek tercihlerimde en favori iki yerim: Bröd Nişantaşı ve Balat’taki Ayan Caddesi’nde bulunan Has Gıda ekmek ve simit fırını. Kendisi Coffee Department Roastery’nin biraz ilerisinde peynircinin yanı. Peynirci demişken ordaki açık satılan acuka benim guilty pleasure’m onu da 100 gr geçmişken alırım.

Salatalık, mevsimiyse domates mutlaka olur. Domatesler küçük ya da cherry olacak varsa İtalyan domates tercihim. Zaten ergenliğime kadar domates sevmezdim sonra sever oldum. Mutlaka beyaz peynir olacak, üzerine de zeytinyağı, evde varsa zahter, pul biber, kekik. Beyaz peynirde inek tercihim Ünal tam yağlı 6 ay olgunlaştırılmış peynir ya da Ariste olur. Tahsildaroğlu Ezine peyniri de sevilir. Üzerine mis gibi zeytinyağı dökerim. Son zamanlardaki zeytinyağı favorilerim Neoliva ve Menteşe SOM.

Zertum organik siyah ve yeşil zeytinden 4-5 tane yanına eklerim. Yerlim organik yeşil zeytin ezmesi de varsa iş tamam. Evde bulursam mutlaka yarım avokado küp küp kesip tuz, paprika, karabiberle harmanlarım tabağıma koyarım. Kahvaltı tam bir keyiftir; evdeki tüm malzemelerden tabağa eklenirse beni hep gülümsetir.

Tatlılarda son favorim her kahvaltıda bir kaşık Dear Food çikolatalı fıstık ezmesi. Kendisinin içinde himalaya tuzu, çiğ yer fıstığı ve çikolata bulunuyor. Of altın vuruş niteliğinde. En çok anneannemin reçellerini tercih etsem de Seraf’ın şeftali reçelini, İka Bağları’nın ceviz reçelini de çok seviyorum. Ayrıca İka Bağları’nın Cabarnet Sauvignon üzümü pekmezinin de kalbimde yeri ayrı. Balı kaymağı, tahini de önüme koyarsan yine gömerim de hani neyse.

Vaktim varsa salçalı, bol domatesli, peynirli bir menemene hiç hayır demem. Neden diyeyim?

Yanında mutlaka organik Hemşin çayı seviyorum. Onu da ilk Karadeniz’den almıştım, meğer YOM Organik markette varmış.

Bol su tabii bir de bastırsın. Düşünüyorum da kahvaltı hakikaten bir derya deniz, 3 öğün, 5 öğün yer durursun. abarttım mı ASLA!

Dışarıda kahvaltı için en favori yerlerim ise: Yeniköy Emek, baya klasik olacak ama Van Kahvaltı Evi Cihangir, avokado botuyla gönlüme taht kuran Brekkie, Moda’da Naga Putrika, Lades Menemen, Boris’in Yeri pek güzeldir ya.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir