Menteşe SOM’un hikayesi 2004’e kurucusu Osman Menteşe’nin titizliğine dokunarak Ağaçlıhöyük köyünde Memecik Zeytini yetiştiriciliğiyle başlamış. Biz de Milas’ta bulunan bu köyde Güney Ege’ye has Memecik Zeytini’nden elde edilen zeytinyağı ile nefis bir yolculuk gerçekleştirdik.

İlk durağımız Osman Bey’in dedesi ve Fransız büyükannesinin yaşadığı konak oldu. Bu özel konakta hem ilham veren bir aşk hikayesini dinledik hem de Osman Bey’in hoş sohbetiyle kendisini daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Ardındansa rotamız Ağaçlıhöyük köyüydü. Bizi lezzetli bir sofra bekliyordu. Menüde SOM bünyesinde çalışan Haylaz Usta tarifiyle tarhana çorbası, bol sarımsaklı. Önümüzde Milas usulü zeytinler, kurutulmuş mandalina, incir, domates salatası. Ardından ise pazı, pırasa, maydanoz, dereotu ve yeşil soğanlı otlu börek ve Milas yöresine özgü Çaykama böreği ki kendisi bir nevi mücver. Eşlikçi olarak Vinbodrum Fume Chardonnay 2017 ve Garova Shiraz- Petit Verdot 2017. Tatlı ise sürprizli: Ekşi maya ekmek üstü bitter çikolata, deniz tuzu ve zeytinyağı. Ne yalanım olsun ilk biraz şaşırtıcı geldi ama ardından 4-5-6-7 diye dilimleri hop hop götürdüm.

Ardından sıra zeytin üretim süreçlerine geldi. Dünyaca kabul görmüş tadım uzmanlarının jüriliğinde belirlenen ve zeytinyağı dünyasının en prestijli kataloğu kabul edilen Flos Oleil’de 10 yıldır dünyanın en iyi 500 zeytinyağı arasına seçilen ilk ve tek Türk zeytinyağı markası Menteşe SOM’un Türkiye’yi dünyada gururla temsil etmesindegerek zeytin yetiştiriciliği gerekse zeytinyağı üretiminde geleneksel ve modern yöntemleri harmanlayarak uygulamasının etkisi büyük.  Kendi bahçelerinin zeytinlerini işlemesi, doğanın düzenine uyum sağlayarak yaptığı hasat ve sadece soğuk sıkım olması, onu benzerlerinden ayıran diğer özellikler.

Zeytinler, makineli hasat ile özenle toplanıyor ve en geç 12 saat içinde toprakla temas etmeden, ezilme ve bozulma süreci başlamadan kasalarla fabrika alanına kısa zamanda ulaştırılıyor, özel su sistemi ile yıkanarak o lezzetli zeytinyağı süreci başlıyor. Zeytin, dalından koptuğu anda fermantasyon süreci başlamış oluyor. Bu sebeple süre ne kadar kısa olursa o kadar iyi oluyor. Ardından boylama makinesinden geçen zeytinler boy boy ayrılıyor. En büyükleri en kaliteli olanlar en küçükler ise genelde toprağa düşmüş beklemekten asiditesi yükselmiş, çürümeye başlamış olanlar. Bunlar kullanılmıyor tabii. Bu sebeple erken hasatta toplanan zeytinler polifenol değeri bakımından yüksek ve tabii güçlü bir antioksidan kaynağı. Zeytinlerin de yeşilden siyaha döndüğünü düşünürsek polifenol oranı yeşil zeytinlerde daha yüksek oluyor.

Bir sonraki adımda ise kaliteli zeytinyağı için gerekli olan soğuk sıkım yöntemi ile modern kontünü sistemde gerçekleşiyor. Ağaçlıhöyük köyü kadınlarının usta elleri ile temiz bir şekilde yıkanarak makineye giren zeytinler % 0.3-0.5 asitte, aroması hoş, meyvemsi tadı olan bir zeytinyağı olarak makineden çıkar. Kolektif başarı ve tutkuları harekete geçiren kalite işte zeytinyağıyla böyle elde ediliyor.

Menteşe SOM zeytinyağı, ünlü tadım uzmanlarına göre rengi güzel açık sarı ve berrak; kokusu kuvvetli ve karmaşık, olgunlaşmış armutun, beyaz elmanın ve muzun zarif meyve izleri ile donatılmış, nanenin ve maydanozun belirgin balzamik kokusu ile zenginleştirilmiş bir tat. Ağızda ince ve kişilikli olan yağ, marulu ve kuru meyveyi hatırlatan taze bahçe sebzeleri aromaları ile damakları neşe içinde bırakıyor.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir